Badanie ERG

W gabinecie Gen-Optic w Warszawie wykonujemy m.in. badanie ERG oka. To jeden z elementów pełnej elektrofizjologii oka. Nasze usługi kierujemy do dzieci od pierwszych dni życia do ukończenia 18. roku życia. W codziennej pracy korzystamy z nowoczesnych i wydajnych urządzeń oraz zachowujemy najwyższe standardy medyczne. Zapraszamy do skorzystania z usług wysokiej jakości okulisty dziecięcego w Warszawie.

Elektofizjologia oka

Czym jest badanie ERG?

Elektroretinografia (ERG) to badanie okulistyczne, które polega na weryfikacji zmian czynnościowego potencjału powstającego w komórkach światłoczułych pod wpływem światła. Badanie to jest bardzo dokładną analizą czynności komórek siatkówki – czopków i pręcików, pozwala to ocenić prawidłowość funkcjonowania siatkówki w oku dziecka oraz określić ewentualne nieprawidłowości.

Badanie tego typu wykazuje dużą skuteczność przy podejrzeniu zaburzeń o charakterze dystrofii siatkówki lub zmian niedotlenionych. W naszym gabinecie do wykonania tej metody stosujemy nowoczesne, przenośne urządzenie Reteval – Consultronix. Dzięki temu całe badanie jest szybkie, bezbolesne i bardzo precyzyjne. Pomaga to nam w ustaleniu trafnej diagnozy i w podjęciu ewentualnego leczenia u dziecka.

Jak przebiega badanie?

Przede wszystkim w przypadku ERG, badanie okulistyczne jest w pełni bezpieczne. Wykonuje się je w warunkach adaptacji do ciemności i adaptacji do światła. W medycynie obie metody określa się skotopowym ERG i fotopowym ERG.

W trakcie badania pojawia się bodziec świetlny w różnej postaci (np. krótki błysk, migocące światło, podwójne błyski). W tym czasie obserwuje się reakcję siatkówki na pojawiające się impulsy. Następnie wynik przedstawiany jest w postaci wykresu, gdzie znajdują się fale a i b. Nasz specjalista dokładnie zapozna się z wynikiem przeprowadzonego badania i na jego podstawie wskaże kolejne kroki w diagnostyce lub leczeniu. Podczas badania najmłodsze dzieci mogą siedzieć na kolanach rodziców, dzięki czemu badanie jest mniej stresujące i bardziej komfortowe.

Lustra w gabinecie okulistyczynym

Gen-Optic

Zapraszamy do kontaktu

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą specjalistycznych usług Gen-Optic dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Wśród nich znajduje się również topografia rogówki wykonywana aparatem 5 w 1. Dzięki temu w trakcie jednego badania możemy sprawdzić wiele parametrów dotyczących narządu wzroku dziecka, a następnie postawić precyzyjną diagnozę. Zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem w celu umówienia badania w gabinecie.

Zostaw telefon, oddzwonimy

Scroll to Top