Pierwsza kontrola okulistyczna powinna odbyć się w pierwszym półroczu życia dziecka. W czasie takiej wizyty lekarz zakrapia oczy maluszka i sprawdza wadę wzroku dziecka przy pomocy przenośnego, dostosowanego do badania maluszków urządzenia- wziernik Fissona, ocenia rozwój siatkówki i stan ogólny układu wzrokowego, oceniamy czy dziecko nie ma wady wzroku – nadwzroczności, krótkowzroczności czy astygmatyzmu, które powinny być korygowane. Specjalista zadaje także pytania dotyczące codziennego zachowania dziecka, jego reakcji, sposobu w jaki bawi się zabawkami itp. Jeśli cokolwiek w zachowaniu maluszka zwraca Państwa uwagę czy budzi niepokój, koniecznie proszę zgłosić to lekarzowi podczas wizyty.
Każdy z nas, rodziców chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Zdrowie naszych pociech jest dla nas najważniejsze. Wzrok jest najcenniejszym zmysłem, który wymaga szczególnej troski. Na nas, rodzicach spoczywa obowiązek dbania o dobre widzenie naszych dzieci.
W przypadku, gdy:
Zobacz listę powodów kiedy zabrać dziecko do okulisty.
- dziecko urodziło się po 36 tygodniu ciąży
- miało prawidłową masę urodzeniową (powyżej 3000g)
- nie ma żadnych zaburzeń rozwojowych
- nie ma nic niepokojącego w zachowaniu maluszka
Pamiętajmy, że nie ma złych pytań. Jesteśmy po to, aby Państwu pomóc.
W przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych kontrola musi odbyć się maksymalnie do 3 miesiąca życia maluszka. Więcej informacji znajdą Państwo w artykule „Retinopatia wcześniaków”.
W Gen-Optic czujemy się odpowiedzialni za wzrok naszych podopiecznych. Zalecamy regularne kontrole wzroku, gdyż systematyczność i działania profilaktyczne stanowią najlepszą ochronę dobrego widzenia. W przypadku schorzeń okulistycznych szybka reakcja i właściwie dobrane leczenie mają ogromny wpływ na rozwój widzenia – prawidłowy rozwój siatkówki i nerwu wzrokowego małego dziecka.